מה זה קפלסט?

תוכן עניינים
רוצים ייעוץ חינם בנושא מה זה קפלסט?? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מה זה קפלסט?

קַפּלָסְ”ט הינו ראשי תיבות של קובע פלסטיק, קסדת פלסטית.

קפלס”ט היא מילה שהשתרשה בשפה הצבאית. היא התחילה מראשי תיבות של המילים קסדת פלסטיק ואט אט הפכה למילה בפני עצמה. היא עדיין מדברת על קסדות הפלסטיק שעושים בהן שימוש חיילים, קצינים, לוחמים ושוטרים ומבין סוגים שונים של קסדות שקיימים כיום ברשות כוחות הביטחון במדינה – אלה מהפלסטיק נחשבות לכאלה שיש להן יתרונות וחסרונות גם יחד. מצד אחד – הפלסטיק קל ונוח להנחה ממושכת על ראשו של הלוחם והוא גם זול כך שקנייה של כמות גדולה של קסדות יכולה להתאים לתקציבים מצומצמים של יחידות או בסיסים אך מצד שני הפלסטיק, חזק ועמיד ככל שיהיה לא בהכרח יספק את ההגנה הנדרשת עבור הלוחם בעת הפעילות המבצעית.

קסדת קפלס”ט

כאמור, היום כבר פחות רואים קפלסט כחלק מהציוד של פעילות מבצעית מסכנת חיים אך יש בהן שימוש רחב כאשר מדובר בפעילות בעלת סיכון הרבה יותר נמוך – פיזור הפגנות, למשל, או אבטחה של אישיות בכירה. הקסדות העשויות מפלסטיק יכולות למנוע פגיעה של אבנים או חפצים שמושלכים לעברם של שוטרים או חיילים אך לא יכולות לספוג קליעים שנורו לכיוונם של אוכפי החוק. מסיבה זו אפשר יהיה לראות אותן באירועים בעלי סיכונים נמוכים יותר. הן מתאימות מאד לאימונים שבהם אין שימוש בנשק חם וכאשר הלוחמים צריכים לתרגל את עצמם חבישת הקסדה בצורה מהירה ונוחה תחת תנאי לחץ.

סוגים של קפלס”ט

אין ספק שבכוחות הביטחון במדינה משקיעים משאבים ופיתוחים רבים על מנת למצוא את האביזרים והפריטים שיגנו על שלומם של החיילים והלוחמים. בעוד את הקסדות המסיביות שמתאימות יותר לשימוש מבצעי ישמרו לפעילות מבצעית אמיתית והרת גורל, הרי שאת הקפלסטים אפשר להוציא בשביל אימונים ובשביל לאפשר לחיילים או לוחמים בתחילת דרכם המבצעית לחוש איך זה לשהות הרבה זמן עם הקסדה על הראש. אט אט יוצאים משימוש מבצעי פריטים כאלה ואחרים שבמקומם מגיעים כאלה טובים ואיכותיים הרבה יותר וגם קסדות הפלסטיק יצאו משימוש מבצעי כאשר החליפו אותן הקסדות המתקדמות יותר.